غپاک ( لبنیات پاک )

[ad_1]

زمان انتشار:سه شنبه 3 دی 1387 – 14:03:42

موج سوم گرانی ها با افزایش قیمت لبنیات آمد

اقتصاد > بازرگانی – به دنبال افزایش قیمت گوشت و میوه طی ده روز گذشته افزایش قیمت لبنیات نیز موج سوم گرانی ها در بازار را ایجاد کرد.

محمد هیراد حاتمی: شاید هنگامیکه وزیر بازرگانی در نشست خود با رسانه های گروهی از در راه بودن موج ارزانی ها خبر می داد هرگز گمان نمی کرد تنها دو روز پس از اظهار نظر های وی قیمت ها روند صعودی خود را ادامه دهند.

میر کاظمی که پیش از وضعین نابسامان اقتصادی در جهان عامل گرانی داخل کشور را تورم وارداتی عنوان می کرد در آخرین نشست خود با رسانه های گروهی اعلام کرد با بحران اقتصادی جهان موج ارزانی ها به بازار ایران نیز خواهد رسید: « تاثیر کاهش قیمت‌ها در داخل در خصوص برخی کالاهایی که مواد اولیه آنها وارداتی بودند با تاخیر بوده که تا بخشی قابل پذیرش است ولی در مورد کالاهایی که در بورس بوده‌اند همانند فولاد کاهش قیمت‌ها تاثیر سریع‌تری داشته است. »

وزیر بازرگانی در حالی بحران اقتصادی جهان را دلیل موج ارزانی در بازار ایران می دانست که پیش از آن معاونت اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گزارش مکتوبی به اثبات رسانده بود که تورم داخلی ایران ناشی از تورم وارداتی نیست. موضوعی که شاید هرگز مسعود میر کاظمی آن را نپذیرفت و پس از گذشت چیزی بالغ بر دو ماه از بحران اقتصادی جهان با قاطعیت خبر« از راه رسیدن موج ارزانی ها» به دنبال بحران اقتصادی جهان را به خبر اول برخی رسانه های ایران تبدیل کرد.

تنها دو روز پس از اظهارات وزیر بازرگانی افزایش 10 درصدی قیمت گوشت قرمز از سوی رییس اتحادیه آن تایید شد و به دنبال آن گرانی در آستانه طولانی ترین شب سال نیز رویداد غم انگیزی را برای شهروندان رقم زد.

با گذشت سه روز از فصل زمستان به نظر می رسد اظهارات وزیر بازرگانی مبنی بر در راه بودن موج ارزانی ها چندان با واقعیت همخوانی نداشته باشد. افزایش قیمت در بازار لبنیات می تواند گواه این واقعیت باشد که موج گرانی ها همچنان ادامه دارد و ادعای مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر اینکه تورم ایران ارتباطی با تورم وارداتی ندارد منبع قابل استناد تری نسبت به گفته های وزیر بازرگانی است.

میر کاظمی در حالی عنوان کرد سازمان حمایت بررسی تعدیل قیمت‌ها را آغاز کرده است که صبح امروز خبر گزاری ایسنا از افزایش 10تا 15 درصدی قیمت برخی لبنیات در بازار خبر داد. نکته قابل اشاره ای که در رابطه با افزایش قیمت لبنیات در بازار وجود دارد این است که شرکت های لبنی دولتی جز نخستین شرکت هایی بودند که قیمت برخی مواد لبنی را افزایش داده اند و به دنبال آن دیگر شرکت های محصولات لبنیاتی قیمت های تولیدات خود را افزایش داده اند.

افزایش قیمت محصولات لبنی در بازار سبب شده است تا قیمت خامه‌های 400 تومانی به 450 تومان، شیرهای بطری یک لیتری استرلیزه از 750 به 850 تومان و شیرهای با تاریخ مصرف زیاد از 900 به 1000 تومان افزایش پیدا کند.

در رابطه با ماست نیز بازار قیمت های تازه تری را تجربه می کند به طوریکه ماست‌های 5/2 کیلویی یکی از شرکت‌ها از قیمت 2200 تومان به 2500 تومان افزایش یافته است و شرکت دیگری همین ماست‌ها را از قیمت 2300 تومان به 2700 تومان رسانده است. از سوی دیگر ماست‌های پرمصرف چهارگوش کم‌چرب از حدود یک ماه پیش و در دو مرحله از قیمت 525 تومان به 750 تومان رسیده است وماست‌های چهارگوش پرچرب هم با 100 تومان افزایش با قیمت 1000 تومان در بازار عرضه می شود.

به دنبال افزایش قیمت محصولات لبنی، پنیر 400 گرمی نیز در همین هفته از 1350 تومان به 1500 تومان رسیده است تا افزایش قیمت این محصول لبنی پر مصرف هم نا رضایتی شهرواندان را به دنبال داشته باشد. افزایش قیمت در بازار محصولات لبنی به همین جا خاتمه پیدا نمی کند چرا که این افزایش قیمت‌ها شامل کالاهای لوکس‌تری مثل شیرکاکائو هم شده است و نوع 500 سی‌سی پرمصرف آن با 150 تومان افزایش به 700 تومان رسیده است.

بنا بر این موج سوم گرانی ها پس از افزایش قیمت گوشت، میوه این بار به بازار لبنیات رسیده است و به نظر می رسد بر خلاف اظهارات اخیر وزیر بازرگانی همچنان افزایش قیمت ها ادامه داشته باشد.

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *