صنعتی اما یا فاما

[ad_1]

سلام خدمت همه دوستان عزيز
بعد از كلي گشتن در سايتها بالاخره تحليل قديمي ولي مفيد از دوست خوبمان اقاي امير كاويان رو گير آوردم كه اميدوارم مفيد باشد.

صنعتي اما

ابتكار توليد الكترود جوشكاري در ايران پس از مطالعات و بررسي هاي بعمل آمده توسط سه نفر از متخصصين و پيشكسوتان صنعت كشور در ارديبهشت ماه 1338 شكل گرفت ، بدين منظور پس از طي مراحل قانوني شركت صنعتي آما در مهر ماه 1338 رسما” تاسيس گرديد.

توليد انبوه با ظرفيت ساليانه 440 تن در فروردين ماه 1340 بوسيله ماشين آلات ساخت شركت آغاز گرديد.

نياز داخلي به انواع الكترود در سال هاي قبل از تاسيس شركت از طريق واردات و منابع خارجي تامين مي شد بطوري كه طبق آمار وزارت بازرگاني در سال 1337 حدود 1100 تن الكترود وارد كشور شده بود كه 700 تن آن انحصارا” براي صنايع نفت و مستقيما” توسط شركت نفت بدون پرداخت حقوق و عوارض گمركي انجام گرفته بود. با توجه به افزايش تقاضاي داخلي براي انواع اكترود ، شركت صنعتي آما پس از ساخت و تجهيز سه خط توليدي جديد ظرفيت توليدي خود را در سال 1342 به 2200 تن افزايش داد. با عنايت به روند رو به رشد صنعتي شدن كشور در اوايل دهه 1340 و افزايش تقاضا براي انواع الكترودهاي صنعتي ، شركت آما به منظور پاسخ گويي به نيازهاي صنايع مختلف و به روز رساندن تبادل دانش فني توليد در سال 1963 ميلادي (1343 شمسي) قرارداد همكاري و تبادل دانش فني و اطلاعات با شركت OERLIKON سوييـس كه يكي از بزرگترين شركت هاي صاحب نام در اين رشته صنعتي مي باشد و در حال حاضر در26 كشور مختلف از جمله 9 كشور پيشرفته صنعتي فعاليت دارد ، منعقد نمود كه اين همكاري تاكنون ادامه دارد.

در سال 1348 بمنظور پاسخگويي به نياز مصرف كنندگان داخلي اولين واحد توليد سنگ هاي سايش و برش كشور با كمك دانش فني شركت RASTA سوييس در محل كارخانه شركت تاسيس گرديد. استفاده از دانش فني و ماشين آلات و تجهيزات پيشرفته در توليد الكترود و بكارگيري نيروهاي متخصص و علاقمند در اين شركت باعث ارتقا ، كيفيت محصولات تا حد استانداردهاي شناخته شده بين المللي و جلب اعتماد مصرف كنندگان و افزايش شديد تقاضا گرديد لذا براي پاسخگويي به اين نياز ، با تلاش و برنامه ريزي مديريت شركت ميزان توليد در سال 1356 به 24000 تن افزايش يافت.

با آغاز انقلاب شكوهمند اسلامي و تحولات پس از آن شركت آما هماهنگ با سياست هاي جديد صنعتي كشور نسبت به توليد و تامين نيازهاي مصرف كنندگان بدون وقفه ادامه داد و عليرغم آغاز جنگ تحميلي و مشكلات اقتصادي ناشـي از آن و در نتيجــه نقصـان حجم توليد ، اين شركت هم چنان به عنوان يكي از مهمترين تامين كنندگان الكترود مورد نياز صنايع كشور از جمله صنايع مرتبط با جنگ و متعاقبا” تامين نيازهاي بازسازي مناطق جنگي به فعاليت خود استمرار بخشيد. با پايان يافتن جنگ تحميلي و آغاز دوران جديد در بازسازي و سازندگي كشور ، مديريت شركت با توجه به تحولات بوجود آمده در تكنولوژي جوشكاري در كشورهاي پيشرفته جهان ، تصميم به گسترش و توسعه اين صنعت و رساندن آن به آخرين دستاوردهاي موجود دنيا گرفت. بدين منظور برنامه ريزي جهت اجراي طرح توسعه براي توليد محصولات جديد و رساندن ظرفيت توليدي به ساليانه 45000 تن با تكيه بر تجربيات ارزشمند موجود در مجموعه آما و با تشويق و حمايت بي دريغ وزارت صنايع آغاز گرديد.

بدليل محدوديت فضاي توليدي در محل كارخانه آما (آما 1) عمليات اجرايي پروژه جديد در سال 1376 در زميني به مساحت 50000 متر مربع در كيلومتر 17 جاده مخصوص كرج و با زير بناي 50000 متر مربع شامل سالن هاي توليدي ، انبارها ، آزمايشگاه ها ، كارگاه هاي تعميراتي و پشتيباني و تاسيسات رفاهي آغاز گرديد.

طراحي و اجراي پروژه و انتخاب ماشين آلات و خطوط توليدي جديد اين مجموعه عظيم با توجه به تجربيات 40 ساله شركت و مطابق با طراحي هاي مدرن و پيشرفته در كشورهاي صنعتي انجام گرفته است. با آغاز فعاليت توليدي در محل جديد و همزمان با چهلمين سال تاسيس شركت ، توان توليدي انواع محصولات جوشكـاري به 45000 تن در سال افزايش خواهد يافت. اين محصولات موارد زير را شامل مي شود : طبق برنامه ريزي هاي بعمل آمده محل كارخانجات قديم شركت به مساحت 20000 مترمربع (آما 1) براي استقرار و گسترش واحد تحقيقات ، واحد مهندسي جوش ، مركز آموزش و برگزاري سمينارها و دوره هاي تكنولوژي جوشكاري براي متخصصين جوشكاري در صنايع كشور با هدف به روز رساندن دانش نوين جوشكاري، واحد طراحي و ماشين سازي و گسترش واحد توليد سنگ هاي سايش و برش اختصاص خواهد يافت. با راه اندازي واحد جديد ، شركت صنعتي آما بعنوان بزرگترين واحد توليد كننده محصولات جوشكاري در منطقه غرب آسيا و خاورميانه محسوب خواهد شد. علي ايحال هدف اصلي مديريت و مجموعه آما ارتقاء مستمر كيفيت محصولات و جلب رضايت مشتريان و مصرف كنندگان داخلي و خارجي و گسترش صادرات مي باشد. بدين منظور با تجهيز و سرمايه گذاري قابل توجه در امر تحقيقات ، كنترل كيفيت ، جذب نيروهاي متخصصين و اساتيد دانشگاه ها ، آموزش مستمر پرسنل ، برقراري سيستم هاي مديريت تضمين كيفيت ، اخذ گواهي فني از موسسات بين المللي ، ايجاد واحد تحقيقات بازار و خدمات پس از فروش ، شركت در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي ، برقراري ارتباط و همكاري نزديـك با شركت هاي صاحب نام در صنعت جوشكاري جهان ، عضويت در انجمن ها و سازمان هاي معتبر بيـن المللي جوشكاري ، برگزاري سمينارهاي تخصصي بين المللي و داخلي و برگزاري كلاس هاي آموزشي و توجيهي براي كارخانجات صنعتي سعي در رسيدن به اهداف فوق و كمك به صنايع كشور دارد
انواع محصولات

الكترودهاي روتيلي الكترودهاي قليايي الكترودهاي با جايگزيني زياد الكترودهاي سلولزي الكترودهاي مخصوص_ جوشكاري فولادهاي زنگ نزن الكترودهاي مخصوص آلياژهاي_ نيكل الكترودهاي جوشكاري براي_ فولادهاي مقاوم به خزش الكترودهاي جوشكاري براي_ فولادهاي ساختماني دانه ريز الكترودهاي مخصوص چدن الكترودهاي روكشي سخت الكترودهاي آلومينيوم و برنز الكترود برش و شيارزني

مهمترين خبري كه سهام شركت را رشد داد فروش زمين كارخانه داخل شهر (كه در كنار مجتمع مسكوني اكباتان واقع شده است)اين شركت به متراژ 20000هزار متر مربع مي باشد
خوب مي دانيد كه امسال بازار فروش كارخانه در بورس داغ است وهمه شركتها در حال انتقال كارخانجات به خارج شهر واصلاح ساختار مي باشند ومي دانيد كه شركت پيام زمين خود را در جاده ابعلي به متراژ 12500متر مربع 10ميليارد فروختهاست پس حتما زمين اما حدود 16 ميليارد مي ازرد (نسبت زير را محاسبه نماييد به 16 ميليارد مي رسيد )
12500 10
20000
واين يعني معادل 200تومان عايدي براي هر سهم !!!!! (البته اين زمين الان بيشتر از اين مي ارزد [​IMG] )

نکته ديگر اينکه چون شرکت خصوصي است هيچ يک از سهامداران عمده حاضر به عر ضه سهام وکم شدن درصد مالکيت خود نيستند
از طرف ديگر افزايش سرمايه از 8به 12 ميليارد در اختيار هيات مديره است که اگر انجام شود هزينه هاي مالي شرکت به شدت کاهش مي يابد وجريان وجوه نقد ان بالا مي رود همچنين گران شدن الکترود به ميزان 25% در ماههاي اخير نيز از جمله سايردلايل افزايش قيمت سهام است

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *