خمهر ( مهرکام پارس )

[ad_1]

يک کارشناس ارشد بازار سرمايه گفته است: سير نزولي شاخص بورس طي 12 روز معاملاتي آينده در حالي ادامه خواهد داشت که پس از نزديک شدن به محدوده حمايتي 55 هزار واحدي با قدرت دو چنداني خود را براي عبور از قله 89 هزار واحدي آماده خواهد کرد.
امير عباس کني که دو سال پيش عبور شاخص 22 هزارواحدي بورس از قله 30 هزار واحدي را پيش بيني کرده بود، در تازه ترين اظهارات خود هدف جديدي را براي نماگر بازار سهام ترسيم نموده است.

اين کارشناس برجسته علم تکنيکال در گفتگو با خبرنگار ايران اکونوميست افت شاخص در روزهاي اخير را بيش از آن که به اوضاع بين المللي مربوط باشد ناشي از رشد بي وقفه آن دانست و افزود: پس از تجربه قدرتمند شاخص کل بورس ايران براي تثبيت رکوردهاي تاريخي پي در پي ، از حدود شش هفته قبل متوسط کل قيمت سهام با سير نزولي مواجه شده و با انتشار اخبار سياسي خاورميانه نيز شدت يافته است.

[​IMG]

وي افزود: از هفته آخر جولاي (مرداد ماه 92) 2013 و يا به عبارتي از يک ماه و نيم پيش بازار سهام ايران از منظر روندهاي تکنيکال ، با حرکت نزولي متوسط قيمت سهام ( sell oFF ) مواجه بوده و اغلب فروشندگان سهام را به خود ديده است.

کني با بيان اينکه طي سه روز گذشته دوره آخر حرکت نزولي متوسط کل قيمت سهام آغاز شده است ، عنوان کرد : طي 12 روز معاملاتي کاري بازار سهام اين روند نزولي در کليت بازار ادامه خواهد يافت و پس از پايان اين دوره بورس تهران آغاز سير صعودي نماگر خود براي عبور از قله 89 هزار واحدي را به نظاره خواهد نشست.

به گفته اين کارشناس ارشد بازار سرمايه هفته آخر جولاي 2013 بازار سهام ايران در بالاترين نقطه صعودي خود قرار داشت و حال آنکه شاخص کل بورس در مقايسه با متوسط کل قيمت سهام با افت مواجه نبوده است.

وي در برابر اين پرسش که چرا شاخص بورس تهران با وجود اصلاح متوسط قيمت سهام با افت مواجه نشده است؟ پاسخ داد: روند حرکت شاخص بورس ناشي از عواملي است که ايجاب مي کند در شرايط فعلي با نماگرهاي مثبت به نمايش در آورده شود اما در کليت موضوع نماگرهاي اين بازار با مشکل حادي مواجه نيستند.

وي افزود : در هيچ کجاي دنيا نمي توان مشابه بازار سرمايه ايران را پيدا کرد که ارزش يک کاغذ بهادار در مدت کوتاهي به سه تا چهار برابر قيمت قبلي دست يابد.

به عنوان مثال کاغذ سازي کاوه که از سال گذشته تا به امروز به 5 تا 6برابر رسيده و يا سهام نيرو ترانس که در حال حاضر يکي از برترين سهم هاي موجود در بازار سهام است نمونه هايي از اين مدعا است.

در عين حال سهام شرکت هاي فعال در صنعت کاشي و سراميک و شرکت هاي فعال در صنعت رنگ همچون پارس پامچال نيز براي سرمايه گذاران بدون منافع نيست.

به باور کني نوع سياست سرمايه گذاري از سوي معامله گران و انتظار براي تحقق بازدهي ها در دوره هاي کوتاه مدت و بلند مدت شرط اصلي براي سرمايه گذاري در بازار سرمايه ايران است.

وي در ادامه با انتقاد از فرهنگ سهامداري در بازار سرمايه کشور عنوان کرد: فرهنگ خاصي در بورس ايران وجود دارد که معامله گران را براي دريافت بازدهي چند برابري در مدت زمان سه يا چهار هفته اي تشويق مي کند.

مدير عامل شرکت کارگزاري راهبرد آسيا ، بازار سرمايه ايران را مترادف با ارقام برآوردي حاصل از متوسط قيمت سهام بر تعداد سهام دانست و افزود : در بازار سرمايه کشور هر چند شرايط اقتصاد کلان و اوضاع سياسي تاثير گذار هستند اما وزن اين متغيرها آن چنان سنگين نيست که در همه ابعاد بازار به طور مساوي رعايت و دخالت داده شود.

کني پايين ترين نقطه قابل تصور براي ريزش شاخص بورس را سطوح حمايتي 55 هزار واحدي اعلام کرد و افزود : مطابق با تحليل هاي چارتيستي عبور پر قدرت از قله 89 هزار واحدي پس از تحمل اصلاح قيمتي 12 روز آينده گريز ناپذيرخواهد بود.

وي توصيه کرد: “بر اساس تجربه چندين ساله خود در بازار هاي مالي آلمان و ايالات متحده امريکا به سهامداران و همه فعالان بازار سرمايه ايران توصيه مي کنم که نه زود بخرند و نه زود بفروشند.”

انگيزه کوتاه مدت در بازار سرمايه اشتباه محض بوده و نبايد به دنبال نوسان گيري در بازار سهامي با اين همه پتانسيل بود.

اين استاد برجسته تکنيکال با اطمينان خاطر از بابت عدم وقوع جنگ در کشور سوريه و درگيري با قدرت هاي غربي در منطقه خاورميانه ، پيش بيني کرد؛ قدرت هاي غربي تا آن حد ديوانه نخواهند بود که به سوي حمله نظامي يک شبه روي آورند.

بنابراين مطمئن باشيد جنگ در سوريه به راحتي راه نخواهد افتاد و اميدوارم با فروکش کردن جنجال هاي خبري شاهد مرگ و مير انسان ها نباشيم.

کني در خاتمه با توصيه مجدد به سهامداران مبني بر استفاده از پتانسيل هاي موجود در بازار سرمايه عنوان کرد: در شرايط فعلي صنايع سيماني به دليل تحمل روند نزولي قيمت سهام در گروه خود يکي از پر بازده ترين صنايع براي سرمايه گذاران است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *