بشهاب ( لامپ پارس شهاب )

[ad_1]

نيمي از روشنايي كشور در دست لامپ پارس شهاب

بورس نيوز : شرکت لامپ پارس در سال 74 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد و در تالار فرعی بورس معاملات آن انجام می شود و درحال حاضر شرکت سرمایه گذاری پارس توشه با 92 درصد سهامدار عمده شرکت لامپ پارس می باشد.

اهم فعالیت های شرکت

وضعیت تولید شرکت

سیاست شرکت باتوجه به بررسی های به عمل آمده در سطح بازار و برآورد میزان فروش محصولات تولیدی شرکت مبنی بر کنترل و هدایت تولیدات شرکت به سمت متوازن نمودن موجودی های پایان سال بوده است تا از انباشت بیشتر سرمایه و نقدینگی در موجودی های کالا باتوجه به نقدینگی شرکت جلوگیری شود که بر اثر این سیاست در سطح موجودی های شرکت متناسب با سال قبل حفظ شده است.

وضعیت بهره وری شرکت

استفاده بهینه از ظرفیت ماشین الات و آماده نگهداشتن آنها جهت استمرار تولید یکی از عوامل تعیین کننده در دستیابی به تولید سال گذشته می باشد.

همچنين عواملي چون پرداخت به موقع سود سهام كاركنان، ايجاد و به كارگيري روشهاي مناسب پرداخت پاداش عملكرد توليدات فلورسنت در جهت ترغيب كاركنان به مشاركت و كاهش ضايعات و افزايش بهره وري، استمرار نظام كمك هزينه هاي بهداشتي و درماني، تحت پوشش در آوردن كاركنان به انواع بيمه هاي عمر و حوادث، در ترغيب كاركنان براي تحقق برنامه هاي توليدي سال 84 نقش بسيار موثري داشته اند.

از طرفي ديگر نيز تامين و كسري به موقع مواد ضايع شده خارجي در اثر تخريب انبارها به علت بارش برف سنگين در زمستان 83 و همچنين تنظيم برنامه خريد و تامين داخلي قطعات اصلي توليدات از داخل با كمترين مقدار سرمايه و كاهش دوره سفارش از طريق روشهاي ايجاد هم افزايي داخل گروهي، كوشش در ثابت نگه داشتن نقدينگي مناسب و مورد نياز اين سيستم بانكي و عدم استفاده از استهمال و برقراري روش هاي موثر جهت تامين و اختصاص به هنگام نقدينگي از عوامل ديگر در استمرار توليد و رشد سرانه آن بوده است.

در مقابل حجم عظيم اين سانحه، تلاش و همدلي و ايثار و از خود گذشتگي همه مديران و كارگران شريف شركت موجب شد كه شدت زيانبار اين حادثه كه در صورت عدم كنترل و مديريت صحيح، شركت را به تعطيلي مي كشاند به نحو چشمگيري كاهش يابد و مدت بسيار كوتاهي نزديك به 12 روز فعاليت ، توليد شركت كه عامل بقاء آن مي باشد مجدداً عليرغم همه سختي ها آغاز شود. به طور ميانگين سهم پارس شهاب از ظرفيت نصب شده 36 درصد است ولي شركت موفق شده تا حدود 50 درصد لامپ كشور را توليد و به عنوان بزرگترين توليد كننده لامپ در كشور ايفاي نقش نمايد.

در سال مورد گزارش، مهمترين دغدغه مديريت، برنامه ريزي لازم و مناسب جهت تراز نمودن موجوديهاي مواد اوليه و قطعات و اجزاء مورد نياز برنامه توليد سال 1384 ، پس از ريزش سقف انبارهاي كارخانه بر اثر برف سهمگين بهمن ماه 1383 بود. تفكيك و نجات مواد اوليه و قطعاتي كه آسيب هاي كلي و جزئي ديده بودند. به دليل از بين رفتن مواد موثر و تعيين مواد قابل جايگزين باتوجه به زمان بر بودن تهيه بعضي از اقلام حساس كه با وجود كم حجم بودن، تامين آنها بايستي از خارج از كشور انجام مي شد و همچنين تعيين منبع جايگزين مناسب از ساير كشورها معضل اساسي شروع سال 1384 بود.

از اين مهمتر تامين محل مناسب براي انبارهاي تخريب شده در نزديك كارخانه نيز باتوجه به تخريب اكثريت اماكن مناسب در رشت از ساير معضلات استمرار توليد و برنامه ريزي پيش بيني شده بود. جدا از مطالب فوق تامين مالي مجدد جهت خريد مواد از بين رفته از داخل و يا خارج از كشور نيز از ديگر كاستيهاي تامين توليد مناسب و برنامه ريزي شده بود خوشبختانه با برنامه ريزي سريع و صحيح نجات مواد اوليه گران قيمت و خارجي، تفكيك سريع سالم و ناسالم و تصحيح بسته بندي و تنظيم و چيدمان انبار استیجاری جدید و برقراری انواع پوشش بیمه های مناسب در انبارهای جدید و پاکسازی و خارج کردن مواد اولیه ضایع شده با درجات مختلف توانستیم در سال 1384 با کمترین توقف، تولید را ادامه داده و در رسیدن به تولید اصلاح شده انواع محصولات، اقدام و از این بابت کوشش ها و مساعی فراوانی در کلیه جنبه های فنی، بازرگانی و مالی به عمل آمد تا وقفه ای در تولید ایجاد نگردد.

اگر چه ابتدای سال با چنین مشکلاتی شروع گردید ولی در طی سال نیز باتوجه به تغییرات مقررات اقتصادی و تخصیص تسهیلات ناکافی بانکی به صنایع بزرگ و از طرفی باتوجه به تهدیدات احتمالی پیش بینی آینده نگری مناسبی برای تامین مواد اولیه را در پیش روی شرکت قرار می داد برنامه ریزی لازم در جهت تسریع در خرید مواد اولیه خارجی که در صورت برقراری تحریم های اقتصادی می توانست دوره استمرار تولید را با ناملایمات مواجه نماید در طی 2 ماهه آخر سال 84 به سرعت انجام و گشایش اعتبار گردید که خوشبختانه تا پایان خردادماه 1385 کلیه گشایش اعتبارات جهت تولید سال 1385 انجام و امید است در صورت عدم بروز مشکلات حمل و نقل و واردات از بنادر کشور، اقلام و سفارش شده در مواعید مناسب رسیده که درنتیجه استمرار تولید تا سه ماهه اول سال 84 تامین خواهد بود.

از دو موضوع اساسی فوق که بگذریم ، خوشبختانه در دی ماه 1384 ، تولید آزمایشی تیوب و حباب شرکت شهاب شیشه که از شرکتهای تابعه بوده به همت همکاران کارکنان شرکت پارس شهاب به انجام رسید که خود اطمینان خاطر مناسب و جایگزین قابل اطمینانی در مورد تامین لازم و کافی حباب و تیوب شرکت در بخش عمده ای از برنامه تولیدات سال 1385 می باشد.

نمابورس، شرکت ها_ مدیر عامل شرکت کارخانجات پارس الکتریک شایعه عقد قرار داد لامپ های کم مصرف را تکذیب کرد.در پی شایعه عقد قرار داد دولت با پارس الکتریک برای تولید لامپ های کم مصرف، مدیر عامل این شرکت به نمابورس گفت:” این خبر صحت ندارد و شایعه است.” حسن معتمد رضایی در خصوص ارائه تعدیل گفت:” تا پایان سال تعدیلی نخواهیم داشت. وی در خصوص تاثیر هدفمندی یارانه ها بر “لپارس” اظهار داشت:” پارس الکتریک از اجرای هدفمندی یارانه ها تاثیر چندانی نمی پذیرد.گرچه طرح هدفمندی در بهای تمام شده بی تاثیر نیست ولی در سود و زیان شرکت اثری ندارد.”

گفتنی است این شرکت برای سال مالی 89 مبلغ 104 ریال سود برای هر سهم پیش بینی کرده است و در شش ماهه نخست سال مبلغ 74 ریال آن را محقق کرده است. مدیر عامل “لپارس” در خصوص زیان 208 ریالی هر سهم شرکت در سال مالی قبل ،می گوید:” پیش بینی سود هر سهم سال مالی 89 پارس الکتریک مبلغ 104 ریال است و این شرکت توانسته در نیمه نخست سال مبلغ 74 ریال آن را معادل 71 درصد پیش بینی را پوشش دهد.”

وی ادامه داد:” سود هر سهم پیش بینی شده بر اساس سود های غیر عملیاتی یعنی بر اساس فروش دارایی های ثابت، سود سپرده های بانکی و اجاره انبار شرکت صورت گرفته است.”

یاد آور می شود زیان عملیاتی “لپارس” برای سال مالی 89 مبلغ 95 میلیارد و 483 میلیون ریال است و در نیمه نخست سال، این شرکت مبلغ 62 میلیارد و 88 میلیون ریال آن را محقق کرده است. این در حالی است که سود غیر عملیاتی “لپارس” برای سال مالی 89 مبلغ 149 میلیارد و 921 میلیون ریال پیش بینی شده و مبلغ 94 میلیارد و 585 میلیون ریال آن در نیمه نخست سال محقق شده است. همچنین سرمایه گذاری ملی که در سال گذشته شش درصد از سهام “لپارس” را داشت این رقم را به 14 درصد افزایش داده است و از اواخر آذر ماه تا اوایل دی ماه سال جاری حدود سه میلیون سهم “لپارس” را به پرتفوی خود اضافه کرده استد.

دوتا خبر بالا را با هم مقایسه کنیم به چه نتیجه ای میتونیم برسیم؟

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *